Başa

BİZDEN HABERLER » DUYURULAR

SANTEK HAVUZ GOZUYLE SPA WELLNESS

Turizmin iktisadi gelişmede çok önemli bir rol oynadığı herkes tarafından kabul gören bir gerçektir. Bir Turizm ülkesi olan Türkiye’de de turizm özellikle son yıllarda çok büyük bir gelişme göstermiş, kalkınmada lokomotif görevi üstlenmiş sektörler arasına girmiştir.

 2012 yılında ülkemizdeki istatistiklere bakıldığında yaklaşık 32 milyon turist ve 27 milyar dolar gelir beklendiği öngörülmektedir. Bunda birçok ülkeyle vizelerin kaldırılmasının etkisi oldukça fazladır. Fransa ile olan ilişkilerimize, Suriye’de ve Orta Asya’daki olumsuz gelişmelere rağmen turizm sektörü, ülkemizde moral veren sektörlerden biri olmaya devam etmektedir. İstatistiklere bakıldığında turizm sektörünün ülke büyümesinin üzerinde büyüdüğü söylenebilmektedir.

 SPA kavramı oldukça geniş bir kavramdır. SPA Latince “ Salus Per Aquam” teriminin baş harflerinden oluşuyor. “Su ile gelen iyilik” anlamına gelen bu terim, Roma döneminden beri termal ya da deniz suyunun ağırlıklı olarak kullanıldığı vücut bakımı ve tedavileri için  kullanılıyor.Su ile iyileşme,suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerde (akıtma, damlama, duşlama, püskürtme) uygulaması ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında kullanılmaktadır.   Bu terim turizm ile yan yana getirildiğinde daha geniş bir anlamda düşünülmesi gereklidir. Nitekim ülkemizde SPA aktiviteleri büyük bir hızla gelişmeye devam etmektedir.

SPA turizminde ortalama kalış süresi diğer turizm türlerine göre daha uzun olduğu aşikardır. Buna bağlı olarak ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin, genel ortalamanın en az iki katına kadar çıkan bir harcamaya sahip olduğu söylenebilir. Bu durum otel yatırımcıları ve işletmecileri için ekstra gelir anlamına geldiğinden son dönemlerde yapılan oteller ve turistik tesislerde SPA ve Wellness merkezleri tercihi artarak devam etmektedir. SANTEK A.Ş. olarak bu tercihin bu yıl geçen yıla oranla %20 oranında artacağını öngörmekteyiz.

SPA – Wellness sektöründeki müşterilerin yoğun ilgisi ve hızlı gelişim, bu sektördeki yeni arayışları beraberinde getirmiştir.Klasik Fin Saunalarında uygulanan renk ve ışık terapileri, vücudun fiziksel ve ruhsal sağlığı için buhar odalarında uygulanan toksin atmaya yardımcı olan aroma terapi seansları, masaj sonrası ısıtılmış koltuklarda vücudu dinlendirme gibi güzellik ve rahatlama amaçlı yapılan uygulamalar SPA merkezlerindeki en çok tercih edilen yöntemlerdir.Uluslararası  SPA’lar birliğince SPA’lar yedi katagoriye ayrılmıştır.( Klup SPA, Kuruvaziyer SPA, Günlük SPA, Destinasyon SPA, Medispa (Tibbi) SPA, Mineral Kaplıca SPA, Resort Otel SPA.) Wellness kelimesi ise akıl, vücut,ruh ve ilişkilerde iyi ve zinde olmayı ifade etmektedir.

 Anlaşılacağı üzere, ülkemizde Wellness ve SPA sektörünün ne kadar geniş bir alana hitap ettiği ve ne kadar yoğun bir çalışma sahası oluşturacağı net bir şekilde bellidir.

 Avrupa’da ve Dünya’da yaşanan ekonomik daralmaya karşılık hedefler belirleyen ülkemizde, söz konusu sektörün önünün açık olduğunu belirtip, sektörde söz sahibi olan firmamız SANTEK A.Ş.’nin  gelişimin bir parçası olacağını düşünerek, sektörün ülkemize moral vermeye devam edeceğini ümit ederiz.   

 

Fotoğraf Galerisi


Çetin Emeç Bulvarı 1322. Cad. (6. Cad.)
66/1 Öveçler / Ankara

Tel: +90 312 472 70 40 (5 Hat)
Faks: +90 312 472 70 46

© 2011 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır. / Tasarım Ajansweb